Vanhat vaihtoon ja uudet tilalle
Oletko vaihtamassa alaa tai jäämässä eläkkeelle? Löytyykö sinulta käytetty Diter tai Ditelle -laite?
Ota meihin yhteyttä, niin ilmoitamme veloituksetta KÄYTETYT LAITTEET - Olen ostamassa - sivustolla puolestasi laitteesi ja yhteystietosi, jolla löydät laitteellesi uuden kodin.
Myynti-ilmoitukseen tarvitsemme yhden laadukkaan kuvan ja yhteystiedot (puhelin ja /tai sähköposti), josta mahdolliset ostajat voivat tavoittaa ja kysellä lisätietoja.
HUOM! Kun laite tai tuote on vaihtanut omistajaa, ilmoitattehan siitä meille. Näin ilmoitukset eivät ole täällä turhaan.
Myös laitteen sarjanumero ja uusi sijoituspaikka on hyvä ilmoittaa meille takuutietoja varten. Kiitos:)
Miten hinnoittelen laitteeni?
Meiltä kysytään usein miten käytetty laite tulisi hinnoitella. Toivomme myyjän päättävän itse asiasta ja hoitavan kaupan käynnin suoraan ostajan kanssa.
Tässä muutamia vinkkejä, jotka hinoittelussa tulee ottaa huomioon.
1. LAITTEEN IKÄ: Diter ja Ditelle laitteiden käyttöikä on pitkä. Arvon laskemisessa kannattaa kuitenkin ottaa huomioon laitteen malli ja sen mukaan määrittää ikä esim. 10 - 15 vuodeksi.
Näin voit laskea nykyisen arvon:
|
OSTOHINTA / KOKONAISKÄYTTÖIKÄ = LA (LAITTEEN ARVO YHTÄ VUOTTA (TILIKAUTTA) KOHDEN)
OSTOHINTA - (KÄYTTÖVUODET x LA) = NYKYINEN ARVO ESIMERKKI: Sinulla on Ditelle x -laite, jonka arvo ostohetkellä on 5000,00 alv 0%. Olet käyttänyt laitetta 5 vuotta. Laitteen arvioitu kokonaiskäyttöikä on 10 vuotta. 5000 / 10 = 500 |
2. LAITTEEN KUNTO: Jos laite ja varusteet ovat uutta vastaavassa kunnossa vaikka laitteella olisi ikää, niin luonnollisesti se vaikuttaa hinnan määrittämiseen.
3. LAITEHUOLTO: Laitteen kunto tulee tarkistaa ennen kuin omistaja vaihtuu. Mikäli olet kustantanut laitteen tarkistuksen ja huollon juuri ennen myyntiä, niin voit huomioida sen hinnassa tai jättää sen uudelle omistajalle.